Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 47. Sayı

Sayı Arşiv: 47. Sayı

Güz mevsimi ve yeni nesillerin okuma aç(l)ığı!

Güz mevsimi, günlük zaman dilimlerinden ‘ikindi namazı vakti’ne benzer. Günün ufule meylettiği anlara yani. İnsanın ömründe ise ihtiyarlık dönemini andırır. Beşeriyetin ömründe de Asr-ı Saâdet’i hâtıra getirir: Âhirzaman arifesindeki yahut başındaki mutluluk çağını. Efendimiz (asm)’ın insanlığa iki cihan saâdetinin reçetesini sunup, “İnsanlık içinden çıkartılmış en hayırlı ümmet” (ra ecmain) ile ... devamı »

HAKİKÎ MÜRŞİD YALNIZ KUR’ÂN’DIR

“Yaş ve kuru hiçbir şey yoktur ki apaçık kitapta (bir kavle göre Kur’ân’da) bulunmasın.” (En’am, 59) Hem âlimler demişler ki, her şey Kur’ân’da bulunduğu gibi, bütün Kur’ân da Fâtiha Sûresi’nde bulunur. O da besmelede, besmele de başındaki “B” harfinde bulunur. “B” harfinin mânâsı ise: “ Bugüne kadar ne olmuş ise ... devamı »

Bilim Üzerine 1

Bilim nedir? Cenâb-ı Hak, tabiattaki her bir varlığın fıtratına birtakım kanunlar koymuştur ki bunlara teşekkül kanunları veya dînî bir terim olarak şeriat-ı fıtriye denir. Mevcudat bu kanunlara göre teşekkül eder, bu kanunlar çerçevesinde hareket eder, hayatını devam ettirir. Atomların hareketi, bitki, hayvan ve insan vücudunun çalışması; yıldızların oluşumu, değişimi ve ... devamı »