Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 36. Sayı

Sayı Arşiv: 36. Sayı

Kalemler Yarışıyor

Geçen ay ilan ettiğimiz “Kalemler Yarışıyor” başlıklı “Peygamber Efendimiz (asm)” konulu ‘hikâye’, ‘makale’ ve ‘şiir’ yarışmasına alâka her geçen gün artıyor. Ümit ediyorum, bu yarışma vesîlesiyle pek çok yeni yazarı okurlarımızla tanıştırmış ve yazı dünyasına kazandırmış olacağız. Ayrıca bu yarışma ile yazı hayatında yeni neşvünemâlara, yeni kabiliyetlere kapı açarak ‘zihnî ... devamı »

Yasak meyve ve yeni(lenen) toplumun mimarı hanımlar

Ahir zamanda en dehşetli fitne açık saçıklık olduğunu hep beraber yaşayarak görüyoruz. İdeolojilerin pasifleşmesiyle beraber, süfli hastalıklar daha da bir boy gösterir oldu. İletişim araçlarının çok geniş banta yayılmasıyla, günah tacirleri de kendilerine muazzam bir zemin buldular. Böylece; insanlık âleminin en nazik ve nazdar ve İslamiyet’in “Cennet anaların ayakları altındadır.” ... devamı »

Allah’a iman

Bu yazımızda Cenâb-ı Hakk’ın var ve bir olduğunu ve her şeyi yaratanın O olduğunu, Allah’ın yaratılmayıp ezelî ve ebedî olduğunu, Allah’ın afvına sığınarak, anladığımız kadarıyla anlatmaya çalışacağız. “Şehâdet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur.” İlah kelimesi “ma’bud” yani kendisine kulluk yapılan demektir.  Evet, Cenâb-ı Hakk’ın varlığını ve birliğini gayet basit ... devamı »

Farzdan sonra Salâten Tüncînâ okumak

Peygamber Efendimiz’e (asm) salâvat okumak, Allahu Teâlâ Hazretleri’nin bizlere bir emridir. Rabbimiz Kur’an’da şöyle buyurur: “Muhakkak ki Allah ve melekleri peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve selam verin” (1) Resûl-ü Ekrem (asm)’ın da ona salâvat getirmeye teşvik eden pek çok hadisleri vardır. Birisi şöyledir: ... devamı »