Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 35. Sayı

Sayı Arşiv: 35. Sayı

Güz mevsimi ve taze başlangıçlar…

Bereketli yağmurlarla güz mevsimine “merhaba” dedik. Cemâl içinde Celâl’in tecellî ettiği, ‘umûmî musîbet’lerin topyekûn tevbe ve isiğfara davet ettiği, âfet kokan, bir o kadar Rahmet müjdeleyen, geceyi andıran günleri de akşam renkli sabahları da geride bıraktık. Ramazan ayını, ömrümüzün hasat mevsimini, “Elvedâ ey mâh-ı rûze!” diyerek, hasretle ve ümitle uğurladık. ... devamı »

Amerikan Müslümanları

11 Eylül’den sonra 500 bin Müslümanın FBI tarafından sorgulandığı ABD’de, Müslümanlar, Bush döneminde yaşanan cinnet halinden kurtulduklarına şükrediyorlar. Obama yönetimiyle birlikte gelen rahatlama bir süredir sümenaltı edilen problemlerin de yeniden masaya yatırılmasına sebep olmuş durumda. “Sekiz yıldır ne olmadığımızı anlatıyorduk, şimdi ne olduğumuzu anlatmanın zamanı geldi” diyen Kuzey Amerika İslam ... devamı »

Allah namına sevmenin âhiretteki neticeleri

İnsan dünya hayatında başta kendi nefsi ve yakınları olmak üzere pek çok şeyleri sever. İnsanın en mühim bir kulluk vazifesi ise; Dünyayı ve ondaki varlıkları mânâ-yı harfiyle, yani Allah namına sevmektir. Güzel şeyler için “Allah ne kadar güzel yaratmış” demeli, kalbe başka muhabbet ve sevgilerin girmesine izin vermemelidir. Çünki kalbin ... devamı »

Zaman organizasyon zamanıdır

Üstad Bediüzzaman Hazretleri, iş bölümü manasına gelen “teşrik-i mesâi ve taksim-i a’mâl”ın ehemmiyeti hakkında şöyle der: “Dikiş iğneleri yapan on adam, ayrı ayrı yapmaya çalışmışlar. O ferdî çalışmanın, her günde yalnız üç iğne, o ferdî san’atın meyvesi olmuş. Sonra, teşrikü’l-mesâi düsturuyla on adam birleşmişler. Biri demir getirip, biri ocak yandırıp, ... devamı »