Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 29. Sayı

Sayı Arşiv: 29. Sayı

Kâinâtın Manevî Güneşi

Merhaba İrfan Mektebi’nin sevgili okurları! 29. Sayımızla huzurlarınızdayız hamdolsun. Bu ayın kapağı: “O, (asm) en güzel örnek.” Hicrî takvime göre Sevgili Peygamberimiz (asm)’ın dünyayı teşriflerinin yıldönümü geçtiğimiz ay idi; Mevlid Kandilini, 8 Mart’ta idrâk ettik. Ancak, Memleketimizde Kutlu Doğum Haftası, Nisan ayında ihyâ edilmeye çalışıldığı ve bu yönde çokça programlar ... devamı »

Değişim nereden başlayacak?

Hayatımızda hep “önce” ve “sonra”lar vardır. Nice insanlar ciddi değişimler göstererek hayatlarının öncelerini, sonralarına inkılab ettirmişlerdir. İnsan gibi, her zaman kendisini değiştirecek, iyiye veya daha kötüye götürecek cihazlara sahip olan bir varlık için de bu hep olacaktır. İnsanlık tarihinde önce ve sonraların en güzel örneklerini Peygamber Efendimiz’in (a.s.v) arkadaşları olan ... devamı »

Sevgi(siz) Çocuklar

Ey çocukların da peygamberi olan Sevgili! Çocuklar; senden evvel ölüme mahkûm suçlular gibi doğuyordu. Ve bir babanın en büyük utancı kız çocuklarıydı. Ya Rasûlâllah! Senin Ömer yüzlü Mekke’nde, senin güller şehri Medine’nde çocuk olmak… Evvel ve âhir asırların bütün insanları ne çok isterdi senin devrinde başı okşanan çocuk olmayı. Zeyd ... devamı »

CERN Deneyi: Zerrenin derûnunda neler var?

CERN deneyinin yapıla gelen deneylerin bir halkası olduğunu biliyordum; vaktiyle Amerika’da böyle bir laboratuarda  (Fermi Lab) bulunmuştum.  Yine de bilmediğim olabilir diye yazılanları okudum.  Hadron, proton çarpıştırıcı, Higgs alanı ve parçacıkları, temel kuvvetler, standart model, birleşik alanlar teoremi gibi birçok şeyi yazmışlar.  Bu kavramlar anlaşılmadan deneyi ihata etmek zordur. Elbette ... devamı »

“Hayırda israf yoktur, israfta hayır yoktur”

İktisat, kısaca “tutum, biriktirme, her hususta îtidal üzere olma, lüzumundan fazla ve noksan sarfiyattan kaçınma” mânâsına gelmektedir. İktisadın boyutlarından biri tutumlu olmaktır. Âyet-i kerimede meâlen şöyle buyrulmaktadır: “Hem onlar ki harcadıkları zaman ne israf ederler, ne de cimrilik ederler. (Harcamaları) bu (ikisi)’nin arasında orta bir yolda olur.” (Furkan, 67) Âyet-i ... devamı »