Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 25. Sayı

Sayı Arşiv: 25. Sayı

İrfan Mektebi İki Yaşında

İki sene evvel, 2006 Aralık ayında “Bismillâh” diyerek yola çıkmıştık. 25. sayımızla huzurlarınızdayız hamdolsun. Bu iki sene içinde dergimiz gerçekten bir İrfan Mektebi kıvamına erdi; tefekkür eden ve düşündüğünü kaleme alarak paylaşma cesaret ve kabiliyetine sahip yüzü aşkın ‘muhakkik’ yazarımız ve on binleri bulan ‘müdakkik’ okurlarımız Mektebimizi İrfanla lebâleb doldurdular. ... devamı »

Esir’in Mâhiyeti

“Einstein’ın önce arıtıp sonra tahta çıkardığı esir kavramı: Onun temel fizikteki rolü yirminci yüzyıl ilerledikçe daha çok genişledi. O şimdi yeniden isimlendirilerek ve  zayıfça gizlenerek, kabul edilen temel fizik kanunlarını ihata etmektedir. Ve çok ciddi sebeplerden dolayı o son kelime olacağı da şüpheli.” Mevzuya bugünkü en otorite ilim adamının esir ... devamı »

Mâ-i Zemzem

İbn-i Abbas dedi ki: “Ben Resûlullah’a (sav) içmesi için Zemzem suyu verdim, o da Zemzemi ayakta içti.” (Sahîh-i Buharî, 1232, 5617) “Eğer bunun Hac farizasından bir parça olmasından çekinmeseydim, size kuyudan iple su çekmek için  yardım ederdim.” (Sahih-i Buharî, 1234; İbni Huzeyme, 29426) “İnsanlar için en iyi kuyu Zemzem, en ... devamı »

İslâm Medeniyeti Zuhur Edecek!

LEMAAT TAHLİLLERİ-11 Şu İslâm milletinin geçmişte yaşadığı felâket ve mağlubiyetler, hususen 1. Dünya Savaşı’ndaki mağlubiyet, sonrasında gelen felaketler ve İslâm birliğinin dağılması hadiseleri, gelecekte İslâm âlemine bir saadet ve bağımsızlık getirecek. Bu felaketler, âyet ve hadislerde âhirzamanda geleceği vaat olunan saadet günlerine vesile olacak. Hem öyle bir saadet getirecek ki, ... devamı »

Veda Haccı

“Ya Resûlallah! Sana yalın ayak şu hicret yollarını aşıp gelmek isterdim lakin takat yok. Seni şu dünya gözüyle görmek isterdim ama imkân yok. Tesellim Ravzana gelmek, huzurumsa seni düşünmek” “Ey! Gönül bahçemin seher kuşu Senin bir teveccühün için ömrüm sana fedadır; zaten bülbülsüz bahçe neye yarar” Ravzandaki cennet bahçende bir ... devamı »