Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 23. Sayı

Sayı Arşiv: 23. Sayı

Yâ Rab! Rızânı, Cennetini, Cemâlini istiyoruz; müşerref eyle bizi!

Yâ Rab! Rızânı, Cennetini,Cemâlini istiyoruz; müşerref eyle bizi! “Vermek istemeseydi Allah, istemeyi de vermezdi” kuşkusuz. Peki, bizler Cennete ne kadar iştiyak duyuyoruz, ne kadar istiyoruz,  ne kadar özlüyoruz? 21. asrın en büyük hayali veya Frenkçe tabirle spekülasyonlarından birisi, “Ölüme çare bulundu-bulunacak!” haberlerinde… Aman ne güzel! Bu haberler kalbimde hiç de ... devamı »

We Are One Nation

Hepsi farklı lisanlar konuşuyor, farklı coğrafyalarda yaşıyordu. Hepsinin kültürleri, gelenekleri, alışkanlıkları, hatta görünüşleri farklıydı. Aynı olan bir şey vardı aralarında, dillerinde tevhid, gönüllerinde iman, hepsinde aynıydı. Türkiye, Filistin’den Irak’a, Kosova’dan Pakistan’a Bosna’ya kadar yirmi ülkeden elli gence ev sahipliği yaptı. İslâm Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin (İDSB) düzenlemiş olduğu gençlik ... devamı »

Çocuğunuzun Öğrenme Yöntemi Hangisi? (1)

“Bizden geçti artık”  desekte, çocuklarımızın beynindeki farklılıkları takdir etmeli ve bunları keşfedilmeyi bekleyen sonsuz hazineler olarak görmeliyiz.Hepimizin belli bir öğrenme yöntemi -şahsımıza münhasır bilgi edinme, bilgiyi saklama, hatırlama ve ifade etme şeklimiz- vardır. “Bizden geçti artık” desek de, çocuklarımızın beynindeki farklılıkları takdir etmeli ve bunları keşfedilmeyi bekleyen sonsuz hazineler olarak ... devamı »

Bir Tesellî

Okumayı çok sevmesine rağmen şimdi içinden hiç de okumak gelmiyordu. Sadece kitap okumak değil, hiç bir şey yapmak istemiyordu canı. Bir yandan da kendine kızıyordu. Neydi bu hali! Bu davranışları! Hâlbuki kendini tevekkül sahibi birisi bilirdi hep. Şimdi de tevekkül ettiğini zannediyordu. Peki, o zaman neden bu kadar üzülüp harap ... devamı »

Behlûl-i Dânâ (ra)

Kendimizce doğru olan bir şeyin, başkalarına göre birçok yönden mahzurlu olduğunu kendi bakış açımızdan göremeyiz. Bu durumda yapmamız gereken şey, kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak onun hissiyatıyla olayı değerlendirmeye çalışmaktır. Buna psikolojide “empati” ya da “duygudaşlık” deniliyor. Psikologlar belki de bu adı yeni koydular. Fakat bundan bin dört yüz yıl önce ... devamı »