Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 22. Sayı

Sayı Arşiv: 22. Sayı

Merhaba ey Mâh-ı Rûze!

Ramazan-ı Şerif tüm inananlara hayırlar, nurlar, zaferler getirsin. Cümlemize mübârek olsun efendim.Müslümanlar Ramazan’daki kadar başka hiçbir ayda bu kadar haşmetli, bu kadar heybetli, bu kadar nûrânî ve bu kadar mübarek gözükmüyorlar. Tam bir ‘nûrâni disiplin’ içerisinde zaferden zafere koşan ‘muntazam bir ordu’ hüviyetiyle tüm insanlığı kıskandıracak bir letâfet ve istikamet ... devamı »

Rahmet Gemisi

Anne bak! Ufukta görünen gemi,Limana yanaştı. Bak geminin ismi ne güzel. “Rahmet gemisi.” Kaptan, Rahmân-ı Hannân. Tayfalar, Gökyüzündeki yıldızlar. Hadi anne bizde binelim. Korkma! Bu kaptan ile alabora olmaz, Rahmet gemisi. Hem bu kaptan görmüş, Dar-ı saadeti, yolunu biliyor. Hem pusulası ilâhî kelam, Muavini var Sıddık adında. Hem Fâruk’u var,   ... devamı »

Tebeî Nazar, Muhali Mümkün Görür

LEMAAT TAHLİLLERİ-8 Eğer o maddeciler doğrudan doğruya, “bu koca âlemin, ondaki düzenin ve yaratılmışların her birinin, zerreler ordusunun şuursuz hareketleri sonucu ortaya çıkması ve milyarlarca yıldır bu düzenin devam edip gitmesi hakikaten mümkün mü?” diye düşünselerdi akılları böyle saçma sapan bir muhale hiçbir şekilde ihtimal veremezdi. Öyleyse eşyanın yaratılışının sırrına, ... devamı »

Rahmet… Çünkü Rahmettir

Yirmidokuzuncu Söz’ü ilk kez okuduğumda, satır başlarındaki elif harflerinin dizilişinden sonra beni en çok etkileyen güzelliklerden biri de bu yazıya başlık olan cümle olmuştu. Bedîüzzaman Hazretleri, haşir bahsinde âhiret hayatı ile birlikte bir saadet-i ebedîyenin mutlaka geleceğini isbat için kullandığı deliller arasında, bu dünyada şahid olduğumuz ‘rahmet’ hakîkatini göz önüne ... devamı »

Haliliye Mesleği, Hıllet Meşrebi

Yakın dost demektir Halîl. Bu sıfat da Halîlullah yani Allah’ın dostu mânâsında İbrahim Aleyhisselâm’a verilmiştir. Öyleyse Halîliye mesleği Hz. İbrahim Aleyhisselam’ın mesleğidir. Ve Allah’a dost olmak demektir. Hıllet ise Haliliye kelimesi ile aynı kökten olup can-ı gönülden ve samimi olarak dost olmaktır. İmâm-ı Rabbânî Hazretleri, “Hıllet makamı, asâleten İbrâhim aleyhisselâma ... devamı »