Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 20. Sayı

Sayı Arşiv: 20. Sayı

Allah’ın Seçtiği Aylar

Kalbi hüşyar olanların manevî iklimlere seyahat edecekleri mevsimlerdir üç aylar… Ruhların manevî iflas ve kaybedişlerle sancı çekmesine bedel Allah’ın kullarına şefkati, ihsanı, fırsatı ve manevî kâr zamanıdır bu seçilmiş aylar… Hoş gel, dolu gel, kârlarla, müjdelerle, duâlarla gel Âlem-i İslam’a ey şuhûr-u selase! Regaibinde, ihsanlara, ikramlara uğrayalım… Miraç’ında, ulvi hislerle ... devamı »

Dünya Mescidinin Mihrâbı: Mekke

“Şu belde ki, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı gün haram kıldığı bir beldedir. Burası Allah’ın haram kılmasıyla kıyamet gününe kadar haramdır. Biline ki, burada savaş benden önce hiçbir kimseye helal değildir. Gündüzün bir vakti dışında bana da helal değildir. Burası Allah’ın haram kılmasıyla kıyamet gününe kadar haramdır. Buranın dikeni koparılmaz, ... devamı »

Hoşgeldin Ey Rahmet Mevsimi

Seksen küsur sene bir ömr-ü ma’nevîyi sizlere kazandıracak olan şuhûr-u selâse-i mübârekeyi ve bilhassa bu geceki Leyle-i Regâib\’i tebrik ediyoruz. (Kastamonu Lâhikası, 96) Bu şuhûr-u selâse, seksen küsur sene bir ömrü kazandırıyor. Elbette sizler gibi mücahidler, onu kazanmaya çalışacaksınız. Cenâb-ı Hak her bir gecesini sizin hakkınızda Leyle-i Mi’rac ve Leyle-i ... devamı »

Meziyetin Varsa Hafâ Türabında Kalsın!

LEMAAT TAHLİLLERİ-6 Ey zîhassa-i meşhûre! Taayyünle zulmetme, ger perde-i hafânın altında sen kalırsan, ihvânına verirsin ihsan ve bereketi. Her bir ihvânın altında sen çıkması, hem de o sen olması imkân ve ihtimali, her birine celbeder bir nazar-ı hürmeti. Eğer taayyün edip perde altından çıksan, mükrim iken altında; üstünde zâlim olursun. ... devamı »

Azrail Aleyhisselâm’ı Sevmek

“İnsanın en kıymetli ve üstünde titrediği malı, onun ruhudur. Onu zayi’ olmaktan ve fenadan ve başıboşluktan muhafaza etmek için kuvvetli ve emin bir ele teslim ile derin bir sevinç (hissedilebilir ve korkulardan emin olunabilir).” “Elhamdülillah dedim. Azrail’i cidden sevmeğe başladım.” Bir ikindi namazı esnasındaydı. İlk rekâtta kıyamda idim. Fakat içimde ... devamı »