Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 19. Sayı

Sayı Arşiv: 19. Sayı

İlahî rahmeti, ilahî inâyeti ve ilahî adâleti çağıran duâ: Tesânüd

“İste kulum, vereyim!” diyen Allah  (cc) ‘tesânüd’ü o kadar seviyor ki; dayanışmanın ve yardımlaşmanın olduğu her yerde muvaffakiyet yaratıyor. Ve bu yüzden mü’min kullarını ikaz ediyor: “İnkâr edenler de birbirlerinin dostlarıdırlar. Eğer siz bunu (birbirinizle yardımlaşmayı) yapmazsanız, yeryüzünde bir fitne ve büyük bir fesat olur!” (Enfal, 73) Tesânüd ‘Dünya’ diyene ... devamı »

İhlasa Erdirilmiş Kullar

Sâd Sûresi’nin sonlarında Allah (cc)’ın meleklere ve İblis’e eşref-i mahlûkat olarak yarattığı Hz. Âdem (as)’a secde etme emri ve gelişen hadiseler anlatılır. Kısaca değinirsek Cenâb-ı Hakk insanı çamurdan yaratır ve ona kendi ruhundan üflediğinde ise meleklerin ve İblis’in hemen secde etmelerini ister. Melekler itaat ederken İblis şahsi mülahazalarının neticesinde söz ... devamı »

Hazkil Aleyhisselam’ın Kıssası

Sizler yokluk derelerinde iken, hiçbir şey iken, hatta hiçbir şey bile değilken sizleri yaratan zatın, öldükten sonra yeniden diriltmesinden mi şüphe ediyorsunuz? Hâlbuki O (size göre) zor olanı, ilk yaratmayı yapandır. Madem aklınız bunu anla(ya)mıyor. İşte size Hazkil Aleyhisselamın kavmi. Onlara baksanıza, çürümüş kemikler bir emirle nasıl bir araya geliyorlar. ... devamı »

Gidiyorum

İşte geldim, işte gidiyorum. Meleğim geldi beni götürmeye. Vedalaşmaya zamanım var mı? Bilmiyorum. Ayrılığın acısı içinde gidiyorum. Artık ne gölgem kalır, nede ayağımın izi. Dünyada bıraktığım, birkaç kelimeyle birkaç dizi… Düşündükçe hatıraları, gülmelerimizi, sevgimizi, Ayağım ayağıma dolaştı, gidiyorum. Ağlamanın vaktidir, son kez tutun ellerimi. Kapatmanın zamanıdır artık fersiz gözlerimi. Bağlayın ... devamı »

Sultan Selim’e Biat Etmişim

Yavuz Sultan Selim, 1467 tarihinde Amasya’da doğdu. Küçük yaştan itibaren Kur’an-ı Kerim, tefsir, hadis ve fıkıh dersleri yanında yüksek fen ilimlerini de öğrendi. Arabî ve Farisî’yi mükemmel bir şekilde konuşurdu. Edebiyata fazlasıyla meraklıydı. Biri Türkçe, diğeri Farsça iki Divanı vardır. O, büyük bir şair, kuvvetli bir kumandan ve yüksek bir ... devamı »