Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 15. Sayı

Sayı Arşiv: 15. Sayı

Koşuda son yüz metre…

Milletin sînesinden îmânı sökülebilir mi? Bu şeytânî tertibe cür’et edenler hiç olmamış değil; dehşetli ejderhalar îmânın erkânına ilişeli, İrfan Mekteblerini yağmalayalı henüz asır bile geçmedi! “Kim gitmiş de gelmiş!”, “Görmediğim şeye inanmam!”, “Bilmem şu kadar âyet çağdışı!” gibi hezeyan tohumları boy bile verdi. Pozitivist eritim (eğitim değil!) çarkı, kâinatı Yaratan’dan ... devamı »

Meydan Savaşları -iki-

Hayatta galibiyet kadar, mağlubiyetin de normal olduğunu kabullenmeliyiz. Bir ordu her zaman galip gelmez. Allahın yüce Resulü de Uhud’un nihayetinde, Huneyn’in bidayetinde mağlubiyet yaşamıştı. Allah yüce kitabında “Biz bu günleri insanlar arasında evirir çeviririz (bir gün biri galip gelir, bir gün diğeri.)” buyuruyor. Gündüz daimi olmadığı gibi, gece de daimi ... devamı »

Günahlar!

DOSTLARI ÜZMENİN, DÜŞMANLARI SEVİNDİRMENİN VASITASI: Günahlar! AKIL, VİCDAN VE HİSLERE HİTABEDEN TEBLİĞ Tebliğ; akıl, vicdan ve hissiyata tesir edebilecek durumda olmalı. Evet, yapılan tebliğ aklı ikna etmekle beraber vicdanı da tatmin etmelidir. Kalbe gıda olup onun alacağı kudsî lezzetleri vermekle beraber, nefis için de hayırlara müşevvik olmaya, günahların içindeki elem ... devamı »

Osmanlıca Nedir?

Osmanlıca bin senelik Türk İslâm tarihinin, kültürünün, medeniyetinin, biliminin, felsefesinin oluşturduğu, İslâm harflerini alfabe olarak kabul etmiş bir milletin konuşma ve yazı dilidir. Osmanlıca muhteva ve şekil itibariyle birbirinden ayrılmaz üç unsurdan oluşuyor. Osmanlıcanın elbisesi İslâm harfleri, vücudu kelimeler, ruhu kelimelerin manalarıdır. Dil bir milletin hafızasını, imanını, irfanını kültürünü ifade ... devamı »

Canım Sıkılıyor!

Dikkat edin kalpler ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur. (Ra’d:28) Mü’minlerin kalplerine, imanlarına iman katıp artırsınlar diye güven ve huzur indiren O’dur. (Fetih:4) O’nu (cc) tanıyan ve itaat eden zindanda dahi olsa bahtiyardır. O’nu (cc) unutan saraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır.(Bediüzzaman Said Nursi) BÜYÜK KÜÇÜK BÜTÜN İNSANLARA BÜYÜK BİR GERÇEKTEN HABER ... devamı »