Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 13. Sayı

Sayı Arşiv: 13. Sayı

İrfan Mektebi bir yaşında!

  Bir yılı geride bıraktık; yaklaşık yüz elli bin dergi ile hanelerinize, gönül dünyanıza misafir olduk hamdolsun. Önümüzde çok uzun bir yolculuk var. Bu bir yıl içinde bir de meyve verdi İrfan Mektebi: Üç aylık İngilizce dergimiz ‘The Pen’ yayın hayatına başladı. Önümüzdeki yayın dönemimizde yeni meyveler birbirini izleyecek inşaallah. ... devamı »

Günümüzün En Büyük Meydan Savaşları

Küçük cihaddan büyük cihada döndünüz. O, kulun nefsani arzularına karşı yaptığı cihaddır. Bu yazımızda size bir meydan savaşından bahsedeceğiz. Bu savaş, Çeçenistan’da, Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da ve dünyanın başka yerlerinde süren mücadeleler kadar bizleri ilgilendiriyor. Belki de bizim için en büyük savaş (cihad-ı ekber) bu savaştır. Bu savaş Vücut memleketinde ve ... devamı »

İnsanların Fıtrî Dini İslamiyettir

Evet, insanların fıtrî dini İslâmiyet’tir. Buna binlerce delil ve burhanlardan yalnız insanların yaşamasını delil olarak göstermek kâfidir. Dikkat ettiğimizde görüyoruz ki dünyaya gelen her çocuğun sevimli bir hâli vardır. Onun bu hâli vicdanları bozulmamış insanların şefkat ve merhametini celb eder. O çocuk ister Müslümanın çocuğu olsun, ister Müslüman olmayanın çocuğu ... devamı »

Gül Açan, Gülleri Açtıran İnsanları Yetiştirmek

Hiç şüphesiz ki insanlarla uğraşmak olabilecek en zor ve sabır isteyen işlerdendir. Bazen bir kişiyi kazanmak bin kişiye bedel olmaktadır. İşte o bir kişi, işi götürebilmekte ve nice hayırları yapabilip yaptırabilmektedir. Neticede “Bir kişiden ne olur?” mantığı çok yanlış bir anlayış olmakla birlikte, gerek tahripte gerekse hayırda, bir kişi çok ... devamı »

Lemaat Tahlilleri

Hakkında “İnşâallah bu eser, bir zaman Risâle-i Nur Şakirdlerine bir nevi mesnevî olacak” denilmekle ilerde mesnevî-hânların, Mevlânâ’nın Mesnevî’sini okudukları gibi belirli tarzlar ile ve muayyen vakitlerde ve bir mevlid ziyafeti nevinden halklara okunacağına sanki işaret edilmektedir. Lemaat Hakkında Üstad Bedîüzzaman Hazretleri, bu risâleyi İstanbul’da Dâru’l-Hikmeti’l-İslâmiye azâsı iken yazmıştır. Eserin telifi ... devamı »