Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 11. Sayı

Sayı Arşiv: 11. Sayı

Bayramlar ver Yâ Rab!

Hz. Ali (kv) “Bugün bize bayramdır, yarın bize bayramdır, Allah’a âsî olmadığımız her gün bize bayramdır” der ve ekler: “İnsan, bayram gününe ibret ve tefekkür nazarıyla bakmalıdır. Bayram günü bir mânâda kıyâmet gününe benzer.” Devam ediyor İlmin Kapısı ‘irfan dersi’ vermeye:“Bir kimse bayram sabahına çıktığı zaman çevreye bir göz atmalıdır. ... devamı »

Şevval Ayının Getirdikleri

Bedîüzzaman Hazretleri Mektûbât isimli eserinde şöyle der: “Ramazan-ı Şerif, âdeta bir âhiret ticareti için gayet kârlı bir meşher, bir pazardır. Ve uhrevî hâsılat için gayet mümbit bir zemindir. Ve neşv ü nemâ-i a’mal için, bahardaki mâ-i nisandır. Saltanat-ı rubûbiyet-i ilâhiyeye karşı ubûdiyet-i beşeriyenin resm-i geçit yapmasına en parlak, kudsî bir ... devamı »

Akleden Bir Kalple Efendimizi Sevmek

www.sonpeygamber.infoMülâkat: Züleyha ÖZDEMİR İnternet modern çağda en kolay iletişim aracı. Hele ilgilendiğiniz alan böyle evrensel bir mesaj, İslâm gibi evrensel bir dinse. Bunu yüz sene önce yapamazdınız. Afrika’ya bu denli hızlı ulaşamazdınız ama bugün bu yolla çok uç noktalara ulaşabiliyorsunuz. Haftalık istatistik raporlarıyla dünyanın neresinden siteye girildiğini görebiliyoruz. Arjantin’den Antartika’dan ... devamı »

Bayram Âdâbı

Yüce Rabbimizin biz kullarına ihsan ettiği lütuf, ikram ve bağışlanmanın bol olduğu iki bayramımız vardır. Biz bu bayramların birincisine IYD-I FITIR (Ramazan Bayramı), ikincisine IYD-I ADHÂ, yani Kurban Bayramı diyoruz. Bu bayramlarımızın da kendine mahsus adapları vardır. 1. Bayramdan önceki arafe gününde bin ihlas okumak. “Kim ki Arefe günü bin ... devamı »

Maddî ve Manevî Şişmanlığın Gerçek Reçetesi

Oruç ve Sünnet İsrafın sınırını anlamak için Resulullah’a (SAV) kulak verelim, buyurdular ki: “Ademoğlu, mideden daha şerli bir kap doldurmaz. Ademoğluna belini doğrultacak birkaç lokmacık yeterlidir. Ancak (nefsinin galebesiyle) illa da (mide doldurma işini) yapacaksa bari onu üçe ayırsın; üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de nefesine (tahsis ... devamı »