Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 101. Sayı

Sayı Arşiv: 101. Sayı

“Allah’ım Receb ve Şaban Ayını Bize Mübarek Kıl ve Bizi Ramazan’a Ulaştır.”

gul-web

İlkbahar ayları, Rabbimizin izni ve kudretiyle bütün güzelliklerini göstermeye yüz tutarken, aynı zamanda manevi bahar ayları olan, şuhûr-ı selase yani üç aylar da Nisan ayı içerisinde biz Allah’ın kullarına ‘merhaba’ diyor. Ve yine Miladi olarak 20 Nisanda dünyayı teşrif eden Peygamber Efendimiz (sav)’in viladeti münasebetiyle de ‘Kutlu Doğum Haftası’ idrak ... devamı »

EMSALSİZ BİR HASLETTEN ÇIKAN MÜTHİŞ TEVAFUK

mobbing3-web

Her insanın kendi özünde taşıması lazım gelen değerler vardır; sevgi, saygı, duyarlılık, hoşgörü, yardımlaşma, anne-babaya karşı saygı gibi. Fakat bazı değerler vardır ki, adeta kök gibidir ve diğerlerine değer katmaktadır. Bu haslet ise diğergâmlıktır. Diğergâmlık Nedir, Ne Değildir? Hodgâm olmamaktır. Yani kendini düşünen, kendini beğenen olmamaktır. Egoist düşünce ve yaşamdan ... devamı »

GENÇLİK BAHARI

WP-Calibrate-04-Fotolia-WEB

Gençlik, sene içindeki Mâh-ı Nisan gibidir. Nasıl ki Nisan ayı geldiğinde ortalık yeşillenir, güneş ışıl ışıl parlar, içine yaşama sevinci dolup evin içinde durası gelmez insanın; aynen öyle de gençlik döneminde tozpembe görür hayatı insan. Taşı sıksa suyunu çıkaracağını düşünür. Sürekli hareket halindedir, hiçbir engel tanımaz. Boşuna “delikanlılık” dememişler; kan ... devamı »

İLK HARF ÖNEMLİDİR

Tarihe mal olmuş her şeyin ilk adımı, ilk sözü ve ilk harfi hep önemli olmuştur. Bunların belki de en mühimi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in muhatap olduğu ve sadece Hira Mağarasını değil, belki bütün cihanı hatta âlemi aydınlatarak beşeriyeti tenvir etmiş olan (İkra/ اقرأ) hitabıdır. Taraf-ı İlahî’den gelen ve Cebrail ... devamı »

MİNBER

Camii-web

Genel olarak mimarî açıdan, cami içerisinde mihrabın sağ tarafına denk gelecek şekilde inşa edilmektedir. İmamın, özellikle cemaate yüksekçe bir yerden hitap edebilmesi için merdivenli biçimde tasarlanmış cami içi bütünleyici bir elemandır. Minber, cami ve mescitlerde, dînî bayram ve cuma günlerinde, imamın çıkıp hutbe okuduğu merdivenli yüksek kürsüdür. Aşağı tarafında… DEVAMI ... devamı »