Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 10. Sayı

Sayı Arşiv: 10. Sayı

Merhaba ey Mâh-ı Rûze!

  Hudutsuz şükürler olsun ki Eylül sayımızı büyük oranda Mekke ve Medine’de hazırlamak nasip oldu. Mübarek beldelerde, hem İslâm’ın tesis edildiği mekânları görüp inclemek hem de her hasenâta bire bin, bire yüz bin karşılık verilen Haremeyn’de Rabbimize duâ etme imkânı bulduk.   Medine’de hakîkî irfan menbaımız ve muallimimiz olan Resûl-ü ... devamı »

Sultanlar’ın Köleliği

Dumanlar içinde hasıra sarılmış gencecik bir beden…Adı; Zübeyr bin Avvam (ra)Suçu: Müslüman olmakYaşı: Henüz onbeşİşkence yapan: Öz bir amca Kesik kesik öksürükler içinde zulüm kokan bir ses yayılıyor etrafa.- Muhammed’in Rabbini inkar et! Seni bu işkenceden kurtarayım. Cevap bir meydan okumadır sanki:- Hayır. Vallahi asla küfre dönmem. Bir şehâdettir bu ... devamı »

Osmanlı Türkçesi

Dîvânü Lügati’t-Türk müellifi ve büyük dil âlimi Kaşgarlı Mahmut; Dîvân’ında Oğuz ve Hâkâniye adlı iki edebî şîveden bahseder. Bunlardan Oğuz Türklerinin kullandığı Oğuzca; daha sonra Türklüğün İslâmî devresi içinde ve Osmanlı Hânedanına nispetle Osmanlıca veya Osmanlı Türkçesi adını almıştır. Milli kültürümüzün temellerini oluşturan çok değerli eserlerin büyük bir bölümü Osmanlı ... devamı »

Allahu Teâlâ’nın Yarattığı İlk Şey: Kalem!

İnsanlık tarihine baktığımızda görürüz ki, medeniyetlerin varlığı, bilinmesi ve sonraki kuşaklara aktarılması yazıyla mümkündür. Yazılı eserler bırakmış milletler insanlığın tarih hafızasında yer tutmuş, diğerleri silinip yok olup gitmiştir. Önceleri bir ihtiyaç olarak beşeriyetin kültür ve medeniyeti kaydedilirken, sonraları yazı, özellikle İslâm Hat San’atı kendine mahsus estetik kuralları olan bir san’at ... devamı »

Ah, Nerde O Eski Koyunlar!

Ve eylül geldi… Edebî dergilerin hemen her sayfasında ve bir çok gazetenin kültür-sanat sayfalarında aşağıdaki sözler paralelinde yazılar göreceksiniz bu ay; ve eylül geldi… Sırtını toprağa verdi sarı yapraklar… Şimdi her şey hüznün sarılığıyla boyalı. Ve yine eylül… En çok, bu “ay” dokunur adama… Her insân, eylüle benzer biraz… Ah, ... devamı »