Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 07. Sayı

Sayı Arşiv: 07. Sayı

Tevhid Etsin Dilimiz!

Önünde devasa bir ateş olduğunu ve o ateşte her gün evlatlarının yandığını göremeyecek kadar kör olabilir mi bir millet?..Olabilir elbette! Gözüne cafcaflı perdeler çekilirse şayet, pekâlâ körleşebilir… Hâfızası iğdiş edilir de akıl gözü de dağlanırsa burnunun dibini dahi göremez duruma gelebilir… Zira hâfıza değil midir, geçmişi ve dolayısıyla geleceği düşündüren? ... devamı »

Vahdet Şâhitleri

Yaratılan her şey onun birliğini ifade eden vahdet şahitleridir. Kâinat bir kitapsa, mevcudat bu kitabın tevhid heceleridir. Birliği söyleşirler, birlik için kokar, birlik için açarlar. Kol kola girip bir olanın birliğini vururlar kâinatın her bir köşesine. Tevhide mürekkep olurlar, sahife-i arz bu mürekkeple her yıl yeniden tekrar yazılır ve okunur. ... devamı »

Risâle-i Nûr, İmanı ve Yaşamı İyileştirme Yöntemidir

Prof. Dr. Sıddık Baba ile mülâkat:MÜLÂKAT: Hamza BERAT İslam Dünyası STK’ları Birliği’nin (İDSB) bugünü ve yarını hakkında ne düşünüyorsunuz? Benim görüşümce Birlik’in geleceği çok parlak. İnsanlığa yardımda bulunma ve hizmet etme stratejisi, yardıma ihtiyaç duyulan her an yardımda bulunabileceğimiz bilincini uyandırması bakımından en iyi yöntemdir. Acı olaylar ve ızdıraplar sürekli ... devamı »

Ezan ile İlgili Adaplar

  Hazret-i Ömer (ra) şöyle demiştir: “Eğer üzerimde halifelik görevi olmasaydı, müezzinlik yapardım.” Bütün bunlar, Müslümanlıkla hakka hizmetin, Allah sözünü yüceltmenin, hayrı sevmenin ne kadar kıymetli ve şerefli olduğunu göstermektedir. Ezan, ‘alem’ ve ‘şeâir-i İslâmiye’den olduğu için terki câiz değildir. Bir beldede ezan okunması terk edilse herkes mesul olur ama ... devamı »

Tesettür, medeniyettir!

Tesettürün şekli ve kime, nasıl olması gerektiğinin sınırları gayet net çizgilerle çizilmiş. Kendimizi Kur’ân’ın ve Sünnetin mihengine vurmamız gerekiyor. Ölçümüz Kur’ân ve Sünnettir! Ve bu ölçü kıyamete kadar değişmez, değiştirilemez! Tesettür meselesinde her şeyden önce şunu ifade etmek gerektir ki; bin dört yüz senede ve her asırda en az üç ... devamı »