Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 06. Sayı

Sayı Arşiv: 06. Sayı

Duâ ve Fetih Mevsimi

  Bazı vakitler vardır, kalbiniz kıpır kıpır olur; yerinden fırlayacakmış gibi hızlı çarpar… Bu vakitler, fetihlere gebe mevsimlerdir… Bazı vakitler vardır, heyecan, endişe ve korku karışımı duygular içerisinde med-cezir yaşarsınız; yolun tükendiği anlardır o zamanlar… İşte bu vakitler, tam bir samimiyetle duâya durma mevsimleridir… Bazen olur ki kendinizi Ulubatlı Hasan ... devamı »

Risâle-i Nûr’un Ana Konusu Tevhiddir

İslâm Dünyası, Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm)’ın vefatından sonra bazı çile ve sıkıntılara maruz kalmıştır. Bunlar batı tarafından oluşturulan ideolojik saldırılar, ahlâkî çöküş, zulüm, körü körüne taklit, dâhili ve hârici olarak İslâm dîninin yüceliğine uzanan eller ve hizipçi düşmanlıklar şeklinde olmuştur. Bu gibi durumların baş göstermesinin muhtemel sebepleri maddeci batı kültürünün ... devamı »

Akşemseddin Hazretleri

İslâm ordularının daha önceki kuşatmalarından birinde şehit düşmüş olan sahâbeden Ebu Eyyüb El Ensari’nin kabrini de Fatih’in isteği üzerine yine o keşfetmiştir. Asıl adı Şemseddin Muhammed B. Hamza olan Akşemseddin Hazretleri 792 (1390) yılında Şam’da doğmuştur. Avârifü’l-maârif sahibi Şeyh Şehâbeddin Sühreverdi’nin torunlarından Şeyh Hamza’nın oğludur. Akşemseddin’in soy ağacına bakıldığında baba ... devamı »

Kur’ân’da Peygamber Duâları

Hem Rabbini, içinden yalvararak ve korkarak, yüksek olmayan bir sesle sabah akşam zikret ve sakın gāfillerden olma!(1)(Ey Resûlüm!) De ki: “Eğer duânız olmasa, Rabbim size ne diye ehemmiyet versin?”(2) İnsanlara her cihette rehber olarak gönderilen peygamberler, duâyı hayatlarının her safhasında, vazgeçilmez bir ubudiyet olarak talakki etmişlerdir. Kur’ân-ı Kerîm peygamber kıssalarından ... devamı »

Arı Ordusunun Fiilî Duâsı

“Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz.” Bu sözü de insanlığın gelmiş geçmiş büyük dâhilerinden olarak bilinen Einstein söylemiş. Yâni şu küçücük arıların işlerini yapmaması demek, bir ülkenin insanlarının kısa sürede açlık, kıtlık gibi büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağı anlamına ... devamı »