Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 02. Sayı

Sayı Arşiv: 02. Sayı

Mu’cizeler Hazinesi

Kur’ân, öyle bir mucizeler membaı ve sırlar sandukçası ki, göz görse “mâşâallah”, akıl anlasa “bârekâllah”, kalp derk etse “sübhânallah” diyecek… Beşer tâkatinin üstünde bir hârikulâdelikteki Kur’ân, mânâ olarak mucize olduğu gibi lâfız olarak da mucize… Niyâz-ı Mısrî boşa dememiş: “İnsan-ı kâmil olmağa lâzım olan irfân imiş.” Hakiki irfân membaı şüphesiz ... devamı »

Misvak: Fıtrî Diş Macunu ve Fırçası

Misvak, Babilliler tarafından 7000 yıl önce kullanılıyordu. Eski Yunanlılar, Romalılar, Yahudiler, Mısırlılar misvakı kullanmışlardır. Kimyasal analizi yapıldığında (Salvadora persica) trimethylamine, salvadorine, chlorides, fluoride yanısıra fazla miktarda silica, sulphur, vitamin C, ve daha az miktarda tannins, saponins, flavenoids, ve sterols içerdiği anlaşılmıştır. Misvak Arak ağacının (Salvadora Persica) kökünden, sapından, dallarından ve ... devamı »

Yalnız Kur’ân konuşsun!

Susun, susun ey insanlar, dinleyin bir ses var Kâinat mescidinde hak söz Kur’ân okunur Her şey sussun o konuşsun, nefis sussun akıl sussun Kelâm-ı ezelîyle yalnız Rabbim konuşsun Âlemlerin Rabbi sıfatıyla konuşan ey Rabbimiz Her şey seni anlatır taş, hava su ve toprak “Ve in min şeyin” sırrıyla konuşur bütün ... devamı »

Suriye Seyahati

Geçtiğimiz Ramazan bayramında UNESCO tarafından dünya kültür mirası kabul edilen Eski Halep, verimli toprakları ile Humus, Antik Palmira, birçok kültüre ev sahipliği yapmış Şam şehri ve bir sahil şehri olan Lazkiye’yi kapsayan bir geziye katıldık. Bu gezi bizim için bir bakıma tanıma gezisi oldu. 21 Ekim 2006 saat 06:00’da Antakya ... devamı »

Allah’ım, bana Kur’ân okumayı nasîb eyle!

-Hadi Gülsüm Teyze, geç kaldık! — Dur yavrum dur, geldim, ancak hazırlanabildim. — Kur’ân’ını almadın mı? — Aaaa unuttum bak hele; dur onu da alayım öyle çıkalım. Kitaplığın en üst rafında muhâfazasının içinde duran Mushaf’a elini uzattı. Aldı almasına ama yine içi cız etti. Herkes okuyacak, o ise yalnızca satırlara ... devamı »