Etiket konusu: "Kuran"
» Anasayfa » 01. Sayı

Sayı Arşiv: 01. Sayı

Beşinci yıla doğru…

İrfan Mektebi yayın hayatına başlayalı beş yıl dolmak üzere. Kırk sekiz aydır, yaklaşık bir milyona yakın dergi nüshası memleketimizin dört bir yanına yayıldı hamdolsun. Milyonlar, bu mektebin derslerine muhtelif vesilelerle talebe oldular, olmaya da devam ediyorlar. Yüzlerce tefekkür ehli kalem ustası bu mektepte talim ediyor. Yaşadıklarını, düşündüklerini, bildiklerini sizlerle paylaşıyor. ... devamı »

Merhaba!

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Sonsuz hamdolsun Rabbimize ki, bizlere ‘kellâm’ı ve ‘kalem’i ihsan etti ve bizleri ‘Kelâm’ının manalarını yazan ‘Kalem’e tilmiz eyledi. Yazılmış ve yazılacak; okunmuş ve okunacak harfler adedince Âlemlerin Rabbine şükürler olsun! Merhaba! ‘İrfan Mektebi’nin ilk sayısı ile huzurlarınızdayız; andolsun ki O’nun rızasından başka maksûdumuz, matlûbumuz ... devamı »

Nübüvvetin Parlak Yolu: ‘Sırat-ı Mustakim’

Peygamberimizin (sav) nübüvvetinin delil ve burhanları had ve hesaba gelmez. Onların hepsini izah etmek hem bizim haddimizin fevkindedir hem de böyle bir yazı veya sohbet ile de îzah edilecek bir mesele değildir. Ancak nübüvvetin parlak bir delili olan Resûl-i Ekrem (sav) Efendimiz’in güzel ahlâkı ile Rabbimizden bize getirdiği Kur’ân-ı Azîmüşşan ... devamı »

Ölüm En Güzel İbrettir Evladım!

“Allah rahmet eylesin evladım! Mekânı Cennet olsun. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn. Kemalettin Amca vefat etmiş oğlum. Osman aradı az önce. Atalar’da öğle namazından sonra namazı kılınıp, Büyükbakkalköy Kabristanı’na defnedilecekmiş. Allah rahmet eylesin! Nûr yüzlü bir adamcağızdı. Sabah namazından sonra duâda kapamış gözlerini…” Osman’ı düşündüm. Ne çok severdi dedesini. ... devamı »

Hayat: Samed Aynası

Hayat hakikati bu cihetle pek çok sıfatların tecellisine mazhar çok geniş özelliklere sahip bir ayna hükmündedir. Nasıl ki bir cihazın özelliklerinin fazlalığı nispetinde ihtiyaç duyulan şeylerin artması gibi, hayat da bu geniş özelliğinden dolayı, o nispette pek çok şeylere muhtaçtır. Bu özelliği hayatı Samediyet’in en geniş aynası yapmıştır. Bir çöldeki ... devamı »